زندگی نامه  حسن شهباز

 

در 23 اسفندماه 1299 خورشیدی در شهرستان بابل در مازندران به دنیا آمد. از کالج اصفهان و دانشگاه تهران در رشته ادبیات انگلیسی دانشنامه گرفت. سپس در دانشگاه "وین" در میشیگان، آمریکا به تحصیل ادامه داد.

از نوجوانی به کار ترجمه روی آورد. سالیان متمادی با نشریات معروف و همچنین رادیو ایران همکاری داشت. نخستین اثر او در هجده سالگی زید عنوان "سرگذشت" در پاورقی روزنامه مهر ایران به چاپ رسید. از آن پس هر دو سال یا سه سال کتاب تازه ایاز او منتشر شد. هوس های امپراتور، ربه کا، برباد رفته از جمله آثار ترجمه اوست.

در رادیو برنامه های عدیده نوشت، از آن جمله با آثار جاویدان ادبیات جهان آشنا شوید که مدت 24 سال ادامه داشت. در جراید و مجلات، مقالات اجتماعی، ادبی و انتقادی نوشت و از سال 1967 تا 1981 میلادی در رادیو ملی ایران با مقام مشاور عالی همکاری خود را ادامه داد.

حسن شهباز روی هم رفته بیست جلد کتاب انتشار داد که مهم ترین آن ها "سیری در بزرگترین کتاب های جهان" در هفت جلد، زندگی نامه و آثار گوته، ولتر، بالزاک، تاگور، تی-اس-الیوت داستانهای کوتاه از نویسندگان آمریکا، راه بی پایان، خاطره یک عشق، برگزیده های ادب گیت، کجا می روی؛ تراژدی فاوست و کتاب جامع افسانه های اپرا می باشد.

در مهاجرت ناخواسته به آمریکا در سال 1981، فصلنامه ره آورد را اننشار داد که امروز پیشروترین فصلنامه فارسی زبان در سراسر جهان است.

مدت ده سال در دانشگاه کالفرنیا، لوس آنجلس  UCLAبه تدرسی ادبیات فارسی پرداخت و در سال اخیر، کتابی منتشر کرد زیر عنوان " غرور و مصیبت" که در حقیقت زندگی نامه اوست. و گزیده ای از شعرهای خود را نیز انتشار داده زیرعنوان " با گام های خسته در دشت های دور".

از جمله خدمات جنبی جسن شهباز، اجرای مراسم عقد با زبان سعدی و حافظ است و شرکت در مراسم سوکواری در مقام خطیب است. به پاس خدمات فرهنگی، درجه دکترای افتخاری از دانشگاه یویین در کالیفرنیا و درجه ادبی "تورنتون وایلدر" Thomton Wilder  از دانشگاه کلمبیا در نیویورک به او اهدا گردیده است.

محل فروش کتاب های حسن شهباز
موسسه امیر کبیر www.amirkabir.net   
 کتابفروشی آدین  www.Adinebook.com